VAKCINA PROTIV ULIČNE DROGE- FANTAZIJA ILI STVARNOST?

Opioidi su analgetici koji se svakodnevno koriste u medicinskoj praksi u cilju kontrole i ublažavanja bolova. Oni svoje efekte ostvaruju vezivanjem za opioidne receptore i smanjenjem intenziteta signala bola koji se sa periferije nervnim vlaknima prenosi do mozga. Ovo dejstvo je posebno izraženo u regionima mozga  koji kontrolišu emocije, što smanjuje efekte bolnog stimulusa. Zloupotreba opioida nosi sa sobom brojne problem, a vodeći među njima je svakako problem zavisnosti.
Prema statističkim podacima, oko 2 miliona Amerikanaca starijih od 12 godina zavisno je od opioidnih lekova koji se propisuju na recept, dok je 600 hiljada zavisno od heroina. Predoziranje  lekovima, uglavnom opioidima, sada je vodeći uzrok smrti od nenamernih povreda u SAD. Prema poslednjim istraživanjima, oko 90 Amerikanaca umire svakog dana od predoziranja opioidima.
Fentanil je snažan sintetički opioid koji svoje dejstvo ostvaruje vezivanjem za receptore u mozgu koji kontrolišu bol i emocije i povećava nivo dopamina u ovim područjima mozga. On je do 500 puta jači od morfina. Prilikom mešanja sa uličnim drogama, poput heroina, efekti leka su pojačani, što dovodi do sedacije, nesvesnosti i kome, a ponekad i smrti.
Svi ovi prethodno navedeni negativni efekti opioida do kojih može dovesti njihova nekontrolisana upotreba, stvorili su potrebu za novim istraživanjima u cilju rešenja problema negativnih dejstava. Istraživanja na ovom polju su urodila tvrdnjom istraživača koji proučavaju imunološki sistem kao oružje protiv opioidne zavisnosti, da mogu razviti vakcine koje blokiraju kombinacije opioida, koje se uglavnom prodaju na ulici.
Istraživački tim sa Instituta Scripps razvio je vakcinu koja je efikasna protiv fentanila , a postigli su napredak i u razvoju kombinovane vakcine koja nudi zaštitu od heroina i fentanila. Veličina ovog otkrića je utoliko veća jer fentanil i karfentanil  (otrovniji rođak fentanila) pored toga što ulaze u sastav uličnih droga, mogu služiti i kao potencijalno terorističko oružje.
Osnovni problem sa kojim se tim suočio tokom razvoja ovih vakcina je neprepoznavanje opioidnih lekova od strane imunskog sistema zbog male veličine njihovih molekula. Standardni pristup za pretvaranje takvih molekula u imunogene (molekule koje imunski sistem prepoznaje) je njihovo povezivanje sa većim biološkim molekulima, poput protein, tako da imunski sistem pojedinca može da detektuje molekul leka i da odgovori na njega.
To je bar teorija, ali je ova sinteza u praksi vrlo teško izvodljiva. Međutim, izgleda da je ovaj tim uspeo da se izbori sa svim poteškoćama u ostvarenju svog cilja i u junu mesecu su u časopisu Journal of American Chemical Society objavili uspešnu sintezu vakcine protiv heroina. Efikasnost ove vaccine je već potvrđena na majmunima. Za razliku od metadona koji je do sada korišćen u lečenju opioidne zavisnosti i koji svoje efekte ostvaruje blokiranjem opioidnih receptora i sprečavanjem vezivanja heroina za njih, vakcina stimuliše stvaranje antitela koja za sebe vezuju molekule heroina  i sprečavaju ih da dođu do opioidnih receptora. Pored toga, vakcina je specifična za heroin i njegov metabolit 6-acetilmorfin, a ne za druge opioide, pa se može koristiti u kombinaciji sa metadonom. Najnoviji podaci o vakcini protiv heroina ukazuju na mogućnost njene upotrebe u prevenciji predoziranja.
Do sledećeg čitanja!

Коментари

Популарни постови