POSLE VIŠE OD DVE DECENIJE ODOBREN NOVI LEK ZA TERAPIJU ALS-A

Verovatno je 2014.godine većina vas čula za ALS. Tada je pažnja na ovu tešku bolest skrenuta pokretanjem Ice Bucket Challenge-a (izazov polivanja hladnom vodom). O ovom izazovu imali ste priliku da čitate u prethodnom tekstu SVE O ICE BUCKET CHALLENGE-U (IZAZOV POLIVANJA HLADNOM VODOM), a danas vam uz kratko podsećanje na ovu bolest, donosim i sve informacije o novom leku koji je Američka agencija za hranu i lekove odobrila za terapiju ALS-a u maju ove godine.

Amiotrofična lateralna skleroza (ALS) je retka bolest koja napada i ubija ćelije nervnog sistema koje učestvuju u kontroli voljnih pokreta. Zbog toga, mišići vremenom postaju slabi i dolazi do paralize. ALS je progresivna bolest, a najveći broj ljud umire od respiratorne insuficijencije u roku od 3 do 5 godina od početka prvih simptoma.
 Prvi novi lek u terapiji ALS je odobren posle 22. godine od strane Američke agencije za hranu i lekove 5.maja ove godine. Ovaj lek nazvan Radicava (edaravone) kod pacijenta obolelih od ALS usporava propadanje fizičke sposobnosti. Radicava je prošao treću fazu kliničkih ispitivanja u Japanu i Južnoj Koreji. U ovoj fazi je učestvovalo 137 pacijenata obolelih od ALS-a. Oni su podeljeni u dve grupe, od kojih je jedna primala ovaj lek, a druga placebo. Na kraju ove faze pokazano je da su pacijenti lečeni radicavom imali za 33% manje smanjenje fizičke sposobnosti u odnosu na pacijente koji su primali placebo.
Radicava radi na principu smanjenja oksidativnog stresa u organizmu. Naime, pacijenti oboleli od ALS-a imaju povećan nivo oksidativnog stresa. Lek se primenjuje intravenski i to u vidu infuzije. Primena traje 60 minuta svakog dana u toku dve nedelje, a nakon toga su dve nedelje bez terapije. Cena jedne doze je 1000 dolara, dok je cena tretmana na godišnjem nivou 146 000 dolara.

Najčešći neželjeni efekti ovog leka su glavobolje, stvaranje modrica i problemi sa hodom. U sastav infuzije ulaze i bisulfiti koji mogu da daju alergijske reakcije (posebno kod asmatičara). Efekti koje primena leka može izazvati kod trudnica (tačnije fetusa), kao i njegovo potencijalno izlučivanje putem mleka i dalje nisu ispitani.


Do sledećeg čitanja! 

Коментари

  1. Анониман26. јул 2021. 08:17

    Da li je u Americi priznata terapija za lecenje nervne bolesti (als) dr Sulca

    ОдговориИзбриши
  2. Da li je u Americi priznata terapija za lecenje nervne bolesti(als) dr Sulca

    ОдговориИзбриши

Постави коментар

Популарни постови